Thursday, February 25, 2010

ELEMENT CHAOSU

Jakub Rebelka wśród fanów komiksu jest znanym twórcą. Średnio co dwa lata prezentuje kolejny album. Jego bardzo charakterystyczny styl mocno inspiruje zarówno epigonów jak i naśladowców. Artysta debiutował w połowie lat '90 gdy będąc nastolatkiem został przez ówczesne środowisko komiksowe obwołany młodym geniuszem. Stwierdzenie to okazało się nie być na wyrost, gdyż od kilkunastu lat obecności w świadomości czytelników Rebelka ciągle dowodzi nieustannego rozwoju. Wystarczy porównać choćby nie tak stare prace znajdujące się na stronie www.rebelka.net z zawartością ekspozycji zatytułowanej ELEMENT CHAOSU.


Wystawa zorganizowana przez BWA w Jeleniej Górze jest zamknięciem rozdziału poszukiwań związanych z artystyczną edukacją. Rebelka od dawna drążył swoją własną manierę i konsekwentnie nie schodził na manowce zmiany stylu ale w zakresie warsztatu stale eksperymentował. Obok czarno-białych i kolorowych komiksów (będących przecież w istocie zbiorami kilkuset miniatur połączonych ciągiem narracyjnym) w ciągu ostatnich lat malował obrazy (od niepokojących, gęstych kolaży-ikon po monumentalne prace z dyplomu na wydziale malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych) i efektowne murale.


Wystawę zorganizowało Biuro Wystaw Artystycznych Jelenia Góra ul. Długa 1. Można ją podziwiać od 22 stycznia do 28 lutego 2010r. Kto zaś nie zdąży, będzie miał jeszcze szansę zobaczyć Element Chaosu w Studio BWA we Wrocławiu w terminie 11-25.03.2010r.


Kuratorem wystawy jest Piotr Machłajewski, którego wywiad z Jakubem Rebelką ukazał się w piątym numerze Ziniola. Opatrzył on również wstępem katalog wystawy wydany wspólnymi siłami przez BWA i Kulturę Gniewu. Artbook ten jest prawdziwym rarytasem dla miłośników twórczości Rebelki jak zapewne również allegrowych hien, gdyż podczas trwania wystawy trwa promocja tego wydawnictwa w galerii (cena promocyjna 29,90 - okładkowa 49,90). Nakład ograniczony.

1 comment:

kendo said...

O fajowsko, mam nadzieję że we Wrocławiu też będzie za 3 dychy:)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...