Sunday, March 30, 2014

cONANIZM (vol.3) - Conan (2008)


Conanizm bez Conana?
Corben od początku swojej kariery garściami czerpał z dorobku Roberta E. Howarda. Podchodził do tematu jako do inspiracji (Den), adaptacji (Bloodstar) czy pastiszu (Bodyssey). Nad samym Conanem dostał jednak możliwość pracy dopiero kilka lat temu gdy już mocniej związał się z Dark Horse. Przy okazji restartu numeracji serii (i dodaniu "The Cimmerian" do tytułu) narysował 67 plansz, które rozdzielono na 7 kolejnych zeszytów.

ALE

Aby było śmieszniej, Corbenowe plansze nie opowiadają o przygodach Conana!

Corben zilustrował retrospekcje dotyczące Connachta, dziadka Conana. Fragmenty dotyczące samego Conana wyszły spod ołówka Tomasa Giorello, etatowego rysownika tej franczyzy w Dark Horse. Obecnie po obrobieniu kilkudziesięciu zeszytów doszedł do niesamowitej wprawy (co zresztą można podpatrzeć na jego blogu, gdzie wrzuca wszystkie plansze w ołówku!). W pierwszych zeszytach chciał się pokazać z bardziej "artystycznej" strony i w kontraście do mocno inkowanych plansz Corbena swoje zostawił na miękko - w lekko podbitym ołówku. Podobnie Jose Villarubia - o ile Corbena kolorował w miarę płasko to szkice Giorello okrasił przyciężkawym digitalpaintingiem. W efekcie część komiksu to bieżąca nudna historia o powrocie Conana do domu zrealizowana w stylu wylizanego ołówkowego realizmu a druga część to wspomnienia w typowej manierze "późnego" Corbena. Dla każdego coś miłego.

Plansze o perypetiach dziadka Conana to chyba najbliżej gdzie Corben był do tego bohatera. W sumie taka decyzja redaktorów Dark Horse wydaje mi się dowcipna i wyraża szacunek do rysownika.CONAN THE CIMMERIAN
#1-7 (lipiec 2008 - styczeń 2009)

CONAN VOLUME 7: Cimmeria
(maj 2009)

scenarusz: Timothy Truman
rysunki: Tomás Giorello, Richard Corben
kolory: José Villarrubia

Dark Horse 2008No comments:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...